Методична робота

Урок математики в 1 класі за програмою «Росток»
Тема. Число 5. Цифра 5. Склад числа 5. П'ятикутник.
Мета: ввести число 5, навчити писати цифру 5, з’ясувати склад числа 5, формувати уявлення про п'ятикутник, практично ознайомити з найпростішими навичками креслення.
Розвивати розумові  операції, пам’ять, увагу, уяву, логічне мислення, зв’язне математичне мовлення, творчі здібності учнів.
 Сприяти вихованню інтересу до математики, старанному ставленню до навчання.
Перебіг уроку
І. Організаційна частина
 Продзвенів дзвінок,
 нас покликав на урок.
Тож почнемо без зупинки
 з математичної розминки!
ІІ. Математична розминка
1.    Ритмічна вправа. Лічба через 2.
Молодці! Всі уміють рахувати через 2! А звірята в лісовій школі ще ні.
 Отож тітонька Сова просить допомоги,
Бо поставить числа вряд Зайченя не може.
2. Усний рахунок     
1. Гра „Заблукало число.
 На дошці натуральний ряд чисел, а під низом крапочки.
                    Де помилка підкажіть,
                   Що робити, поясніть!            (7,8) Зробіть порядок.
Що утворилося? (натуральний ряд чисел)
-  Що означає кожне число? *(порядок при лічбі і кількість)
-  Скільки крапочок повинно бути біля числа 3,7,9?
-  Рахуємо вперед і назад. Від 2 до 8, від 9 до 4.

2. Гра «Я задумала число»
- Я задумала число, що стоїть зліва від 8, справа від 5; між числами 5 і 7, назвіть його сусідів.
- Я задумала число, збільшила його на 1, отримала 4 (3)
- Я задумала число. Зменшила його на 1 і отримала 2? (3)
- Назвіть саме велике число, яке вивчили. (4)
- Сходимо до нього в будиночок. Повторимо склад числа 4                                                                                                             ЕКРАН
- Придумайте свої варіанти як отримати 4.
Висновок
- Молодці! Вмієте лічити. Добре орієнтуєтесь у натуральному ряді чисел, знаєте склад вивчених чисел, тітонька Сова вами задоволена, а зайчик пропонує відпочити.

Фізкультхвилинка
Раз! Раз! Три! Чотири! П`ять!
Час прийшов відпочивать.
Тож піднімем руки вгору,
Ніби глянемо на зорі.
А тепер всі руки  в  боки,
Як зайчата,-- скоки-скоки!
Десять, дев`ять, вісім, сім!
Час за парти нам усім.

ІІІ. Вивчення нового матеріалу.
1.    Оголошення теми і мети уроку.
- Сьогодні до нас завітає гостя, а хто це відгадайте загадку.
Нічне небо прикрашає
Мерехтить вона, палає,
Ніби яхонтова збірка
Це нічна красуня - ….. (зірка)
- Скільки має промінців? Хто може назвати тему уроку?
                            Число 5, або п’ятірка.
З нею здавна дружить зірка
П’ять у зірочки кінців
П’ять веселих промінців.
- Ми також маємо 5…. (пальців)
- Так, сьогодні на уроці будемо знайомитися з числом 5, вивчимо як воно утворюється, як правильно записується, познайомимося з якою геометричною фігурою дружить, а для цього ви повинні бути уважними, активними, зібраними.

2.    Утворення числа 5                                            ЕКРАН
- Як же отримати число 5? Увага на екран. Було 4 квітки, що треба зробити, щоб їх стало 5? Було 4 дорогоцінних камінці
- Роздивіться числовий ряд, так як утворити число п’ять? (відкриваємо)
- На якому місці в натуральному ряді чисел стоїть число 5?
- Назвіть сусідів числа 5.
Висновок. Так, як утворилося число 5?   ( до 4 додали 1)
3.    Склад числа 5. Гра «Засели будиночок»
         -Подружки нашої зірочки допоможуть визначити, як ще можна скласти число 5. Порахуйте, скільки жовтих зірочок живе в будиночку? (5) Одна змінила колір, стала червоною, як тепер утворити число 5? …і т.д.
         (діти виходять до дошки, вставляють числа)
Висновок.
- Отже. Число 5 – це…..»

4.    Ознайомлення з п’ятикутником.
-                     А ще ми дізнаємося з якою геометричною фігурою дружить зірочка. Які геометричні фігури ми вже знаємо?
-                     Скільки кутів у трикутника? чотирикутника?
-                     Послухайте казку.
         У Квадрата був молодший братик – Трикутник. Трикутник заздрив Квадратові, тому що в того було чотири кути. Трикутникові теж хотілося мати ще один кут, дуже хотілося. Одного разу вночі віч підкрався до братика Квадратика і відрізав один кут. «Ось тепер і я матиму чотири кути, тепер ми будемо однакові!» – радів молодший братик.
         Але вранці, коли вів побавив свого старшого брата, радість зникла. Здогадалися чому?
-                     Креслення п’ятикутника в зошиті, креслення зірочки.

Висновок
-                     Так, яка фігура називається п’ятикутником?

5.    Закріплення вивченого. Робота в зошиті.
1.    Завдання №3
-                     Розгляньте завдання 3, що на вашу думку треба зробити? Виконайте самостійно. Перевірте з дошки.
-                     Отже, числу 5 відповідає 5 паличок і 5 точок.

2.    Завдання № 7
-                     Зайчик просить допомоги, розкласти правильно яблука на тарілки, скласти і записати вирази.
-                     Порахуйте, скільки яблучок у Зайчика?
-                     Спершу на скільки тарілок їх розклали? (на дві)
-                     Яким чином? Який приклад склали?(1+4)
-                     Потім, яким чином розклали? Який приклад складемо?
-                     Що підкаже, як розклали яблука потім? (приклад). Поставте стрілочки.
-                     На скільки тепер тарілок розклали яблука?.(3)
-                     Яким чином? Що підказало? Поставте стрілочки.
-                     Який приклад складемо вкінці? Запишіть.
Отже. Як ще можна утворити число5?

Фізкультхвилинка
Кошеня спить на вікні,
Лапки миє уві сні.
Сонце встало із-за гірки
Мишка вибігла із нірки.
Стала очка мити,
стала хвостиком крутити,
ось так, ось так –
це ж не хвостик був – вітряк!
6.    Письмо цифри 5.
-         Ми порухались. Відпочили. Настрій підняли, що ..
захотіла танцювать
на папері цифра п’ять
Руку вправо простягнула
Ніжку бубликом зігнула
1.    Аналіз написання
2.    Практична робота в прописах
Висновок. Молодці!!  П’ять навчилися писати,
Працювали з числом 5
Час прийшов урок кінчати
Вірні відповіді дати!

-                     ІV. Підсумок уроку
-                                                           Зробимо останній крок,
-                                                           Підсумуємо урок!
1.    Гра «Будь уважний» Відповідаємо хором
Скільки в зайчика хвостів?
Скільки вушок у котів?
А в трикутнику кутів?
Скільки лапок у зайців?
Скільки в зірки промінців?
Скільки пальців на руці?
Скільки пальців на нозі?
Скільки шерсті на козі?

2. Гра «Впіймай урок»  (приготуйте долоньки)
- Познайомилися з числом 5…
- Вивчили склад числа 5…
- Стрибали на скакалці…
- Познайомилися із п’ятикутником…
- Дивилися весь час у вікно …
- Старанно писали цифру 5… 

ВИСНОВОК.
- Ви сьогодні молодці, гарно працювали. Зірочка вами задоволена. Погладьте себе по голівці, ніби зірочка пестить вас своїми промінцями.
- А найактивніше працювали ….., отримують зірочки.
Урок закінчено!

Немає коментарів:

Дописати коментар